Skip to main content

Poruchy spánku a kvality života

Třetinu našeho života strávíme spánkem. Pro mnoho lidí ale noc znamená stres místo spánku. Převalují se sem a tam, naklepávají si polštář, zkouší “počítat ovečky“, ale nic nepomáhá. Co zvenčí vypadá jako neškodné, znamená pro ně velikou zátěž. Poruchy spánku neznamenají pouze neklid a napětí během noci, ale ovlivňují i kvalitu života přes den. Mnozí se po probdělé noci cítí přes den méně výkonní. Trpí bolestmi hlavy, nesoustředí se, jsou nervózní, napjatí nebo je jim rychleji zima.

Poruchy spánku jsou často důvodem pro návštěvu lékaře

Poruchy spánku nejčastěji léčí praktičtí lékaři. Snad největší a nejobsáhlejší světová studie2 na téma spánku ovšem ukazuje, že rozpoznání a léčba poruch spánku jsou často obtížné. Přes 36 % poruch spánku se vůbec neléčí, u 9 % se pacienti poradí nedostatečně a 10 % dostane terapii, která je pochybná z důvodu potenciálního rizika.

Rostlinné léčivé přípravky na spánek pomáhají proti poruchám spánku

Tablety s vysokou dávkou extraktu z kořene kozlíku lékařského (např. Baldriparan) zklidňují a zlepšují spánek. Účinky kozlíku lékařského jemným a přirozeným způsobem ovlivňují nervovou soustavu, aniž by narušily přirozený spánkový rytmus.3 Kozlík lékařský se používá už několik století na poruchy spánku a považuje se za osvědčenou pomoc při usínání. Kozlík lékařský nezpůsobuje únavu, a tak můžete odpočatí a svěží začít další den. Může se však objevit nepříznivý vliv na schopnost řídit a obsluhovat stroje. Pacienti pod vlivem přípravku nesmí řídit, obsluhovat stroje ani vykonávat nebezpečné činnosti nebo se jich účastnit.

Vorona RD et al. Overweight and obese patients in a primary care population report less sleep than patients with a normal body mass index. Arch Intern Med 2005;165(1):25–30

Wittchen HU et al. NISAS-2000: The Nationwide Insomnia Screening and Awareness Study. Prevalence and interventions in primary care. Fortschritte der Medizin. Originalien 2001;119(1):9–19

3 European Union herbal monograph on Valeriana officinalis L., radix EMA/HMPC/150848/2015, 2. února 2016